Od kilku ostatnich lat Kraków skutecznie dogania Warszawę – zarówno pod względem niezwykle wysokiego popytu, jak i drożyzny na rynku nieruchomości.
Nic dziwnego – to miasto i cały region Małopolski są niezwykle perspektywiczne pod względem inwestycyjnym, a ten sektor na rynku mieszkaniowym odgrywa coraz istotniejszą rolę, kształtując politykę cenową deweloperów. Poza tym popyt na mieszkania na użytek własny jest również bardzo wysoki – poniekąd podaż za nim nie nadąża, mimo że małopolscy deweloperzy dokładają do tego wszelkich starań.
Na podstawie materiałów przygotowanych przez zespół ogólnopolskiego portalu inwestycji mieszkaniowych Korter udzielamy odpowiedzi na kluczowe pytania:
- Jak obecnie wygląda małopolski rynek pierwotny
- Gdzie najtaniej kupisz mieszkanie w Krakowie i Małopolsce
- Czy ceny mieszkań jeszcze bardziej pójdą w górę
Nowe mieszkania w Krakowie i okolicach – przegląd rynku
Na terenie Krakowa i Małopolski obecnie działa prawie 170 firm deweloperskich – jest to nieprzeciętna liczba, lecz całkiem uzasadniona dynamicznością rozwoju rynku.
Rynek pierwotny Krakowa oferuje różnorodne inwestycje – począwszy od jednorodzinnych domków a kończąc na prestiżowych apartamentach. Całość możemy podzielić na kilka kategorii:
- Wielorodzinne osiedla o dobrej wewnętrznej infrastrukturze, w tym rozległe, realizowane etapowo kompleksy;
- Inwestycje o podwyższonym standardzie – zwłaszcza, wolnostojące apartamentowce w atrakcyjnych częściach Krakowa, uzupełnione w towarzyszącą infrastrukturę;
- Inwestycje o kameralnym charakterze – segmenty w zabudowie szeregowej i bliźniaczej, niekoniecznie jednorodzinne, gdyż coraz bardziej popularny jest model realizacji osobnych apartamentów w obrębie takich segmentów. Do tej kategorii zaliczamy też wille miejskie oraz wolnostojące domki.
- Inwestycje klasy premium – w zrewitalizowanych bądź wzniesionych od zera kamienicach, a także modernistyczne apartamenty.
Gdzie kupisz mieszkanie w Krakowie najtaniej?
Rozpiętość cen na krakowskim i małopolskim rynku pierwotnym jest bardzo duża, i przy tym pułap mieszkań i domów w dość przystępnych pozostaje dość liczny.
W cenie do ok. 7500 złotych za metr kwadratowy kupimy następujące nieruchomości:
- Mieszkania w dzielnicach Dębniki, Mistrzejowice, Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Wzgórza Krzesławickie;
- Mieszkania lub domy w miejscowościach otaczających Kraków – w Skawinie, Mogilanach, Wieliczce, Zielonkach, Libertowie, Kryspinowie, Michałowicach i innych małych miastach i wsiach położonych niedaleko stolicy Małopolski.
Czy mieszkania w Krakowie w 2023 roku podrożeją?
Polski rynek nieruchomości nieustannie idzie w górę – stąd taki wysoki popyt inwestycyjny na mieszkania i powszechna opinia o tym, że nieruchomości to najpewniejsza lokata kapitału. Przy niskich stopach lokat bankowych, inflacji, zawirowaniach w gospodarce – postawa ta wydaje się jeszcze bardziej rozsądna.
Coraz więcej Polaków pragnie za inwestować w mieszkanie w Krakowie w 2023 roku, bo dla większości osób posiadających oszczędności jest to najbardziej zrozumiały i pewny sposób na pomnożenie kapitału i generowanie dochodu pasywnego.
Coraz więcej osób też stawia na kupno własnego mieszkania na kredyt, gdyż ceny wynajmu dość intensywnie idą w górę, toteż nie do końca opłaca się wynajmować czyjeś lokum za kwotę równą racie kredytu za własne.
Podstawowe prawo rynku głosi: im wyższy popyt, tym wyższe ceny, więc w 2023 roku możemy spodziewać się jedynie kolejnych wzrostów cen.
Post Mieszkanie w Krakowie – to luksus? Małopolski rynek nieruchomości zadziwia dynamicznością rozwoju pojawił się poraz pierwszy w eLipinki.pl - Niezależny Internetowy Serwis Lipinek.