Odczuwasz dziwny zapach potu pod pachami, który kojarzy ci się z surową cebulą? Może to być nie tylko efekt niewłaściwej pielęgnacji i stylu życia, ale też problemów zdrowotnych. Sprawdź, co może oznaczać zapach cebuli w pocie i jak go rozpoznać? Kogo najczęściej dotyczy ten problem i jak sobie z nim radzić?
Pot o zapachu cebuli – czy to możliwe?
Dziwny zapach potu pod pachami może być podobny do tego, jaki wydziela cebula. Drażniący, nieprzyjemny, ostro-kwaśny, określany również jako octowy. Nie jest to tylko wrażenie, ale skutek procesów zachodzących w organizmie.
Od czego zależy zapach potu?
W pierwszej kolejności od rozmieszczenia gruczołów. Te, które znajdują się na całej powierzchni skóry, dają bezwonną wydzielinę (pot ekrynowy), której skład opiera się głównie na wodzie. Wyróżnić można też pot apokrynowy, zauważalny m.in. pod pachami. Ma on charakterystyczny zapach, który wynika przemian zachodzących pod wpływem flory bakteryjnej skóry. Może mieć zróżnicowany skład.
Zapach cebuli w pocie pojawia się za sprawą związków siarki. Ich większe stężenie zauważalne jest u kobiet, dlatego można u nich odczuwać cebulowy zapach potu. Męski pot składa się głównie z kwasów tłuszczowych, dlatego kojarzy się z wonią sera. Poznaj inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu, zajrzyj na stronę https://perspirex.com.pl/blog/nieprzyjemny-zapach-spod-pach-co-moze-oznaczac/
Cebulowy zapach potu – co to znaczy?
Czy cebulowy zapach potu jest sygnałem, którym należy się niepokoić? Przyczyną może być niewłaściwa dieta i nastawienie na silny, długotrwały stres, ale także leczenie farmakologiczne (np. antybiotykami), problemy hormonalne, cukrzyca lub powikłania po niektórych chorobach.
Hormony a pot o zapachu cebuli
Zaburzenia w gospodarce hormonalnej, które mogą być wynikiem m.in. chorób tarczycy, okresu dojrzewania, ciąży, menopauzy, a nawet momentu w trakcie owulacji mogą skutkować zmianą wydzieliny z gruczołów apokrynowych. Można wtedy odczuwać zapach cebuli w pocie.
Inną przyczyną śmierdzącego potu może być cukrzyca i związana z nią kwasica ketonowa. Objawia się ona nagłą zmianą zapachu potu na acetonową lub kojarzoną ze zgniłymi owocami.
Cebulowy zapach potu po covid
W wyniku zachorowania na COVID popularnym objawem są zaburzenia węchu. Możemy nie tylko nie odczuwać zapachów, ale też postrzegać je inaczej niż do tej pory. Przy zjawisku parosmii te neutralne lub przyjemne będziemy odczuwać jako wyjątkowo nieprzyjemne. W przypadku fantosmii czujemy zapachy, których nie ma. W wyniku tych zaburzeń może nam się więc wydawać, że pot ma zapach cebuli. Warto zapytać bliskich, czy potwierdzają nasze wrażenia węchowe, a jeśli nie skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć lub zdiagnozować pocovidowe zaburzenia neurologiczne.
Pot śmierdzi cebulą – co robić?
Jeśli zastanawiamy się, dlaczego pot śmierdzi i zauważamy nagłą zmianę zapachu potu, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania tj.: morfologia krwi, badanie moczu, TSH, OB, CRP, glikemię oraz sprawdzić parametry wątrobowe i nerkowe. Aby zneutralizować cebulowy zapach potu, warto też zmienić nawyki pielęgnacyjne oraz dietę, unikać stresu oraz wybierać ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów. Pomocne będzie też stosowanie antyperspirantów, np. Perspirex. Nie zaburzają one naturalnego pH skóry, a jednocześnie mają klinicznie potwierdzone 100% działanie ochronne przed poceniem i przykrym zapachem.
Post Pot pachnie jak cebula – co robić? pojawił się poraz pierwszy w eLipinki.pl - Niezależny Internetowy Serwis Lipinek.