Tablicę poświęconą Eleonorze Goleń z Wójtowej oraz innym mieszkańcom ziemi jasielskiej ratującym Żydów w czasie II wojny światowej uroczyście odsłonięto w Jaśle. Tablicę poświęcił ks. Zbigniew Irzyk.
Eleonora Goleń, z domu Wojnarowicz, ur. 7 kwietnia 1908 r. w Wójtowej. Razem z mężem Stanisławem mieszkała w Niegłowicach k. Jasła. W czasie okupacji hitlerowskiej ukrywała dwunastoletnią Żydówkę Annę Parzyczewską, którą starała się wychować w oparciu o najważniejsze wartości chrześcijańskie. Kobieta za swoją postawę zapłaciła najwyższą cenę – własnego życia.
W grudniu 1942 roku, na skutek donosu, Eleonora wraz z dziewczynką zostały aresztowane przez gestapo i osadzone w jasielskim więzieniu. 10 grudnia dziecko rozstrzelano, a po miesięcznym śledztwie wydano wyrok na Eleonorę. Jej egzekucja miała pokazowy charakter. 5 stycznia 1943 roku Eleonora Goleń została wyprowadzona pod mur więzienia w Jaśle i rozstrzelana. Niemcy nie zezwolili rodzinie na pochowanie zwłok.
Bohaterską i pełną wiary postawę zamordowanej Eleonory Goleń upamiętnia napis na tablicy umieszczonej na budynku Sądu Rejonowego w Jaśle (ul. Armii Krajowej 3) w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń:
W Hołdzie Eleonorze Goleń Rozstrzelanej Przez Niemców 5 Stycznia 1943 Roku Oraz Innym Mieszkańcom Powiatu Jasielskiego, Którzy Nieśli Pomoc Żydom W Czasie II Wojny Światowej
Podczas uroczystości nie zabrakło najbliższych krewnych z rodziny, mieszkańców miasta oraz zaproszonych gości.
Źródło inform. i fot.: Portal Diecezji Rzeszowskiej
Post W Jaśle wmurowano tablicę upamiętniającą Eleonorę Goleń z Wójtowej pojawił się poraz pierwszy w eLipinki.pl - Niezależny Internetowy Serwis Lipinek.