Tylko 1/3 polskich przedsiębiorstw korzysta ze wsparcia funduszy unijnych, kredytów preferencyjnych i unijnych pożyczek. Takich danych dostarcza raport Comarch Finansowanie IT. Czy przedstawiciele biznesu uznają programy wspierania przedsiębiorczości za zbyteczne? Wręcz przeciwnie, aż 89% ankietowanych uważa, że dofinansowania pozwalają rozwijać skomplikowane i kapitałochłonne projekty. Dlaczego zatem firmy niechętnie finansują inwestycje z dotacji unijnych?
Finansowanie MSP z dotacji UE. Raport z badań Comarch i dotacjomat.pl
85% badanych postrzega dotacje z Unii Europejskiej jako trudne do pozyskania, 80% uważa, że ich dostępność jest ograniczona, 64% nie wie jak je pozyskać. Przedsiębiorcy obawiają się skomplikowanych procedur (85%) oraz problemów prawnych (63%).
W badaniu wzięło udział 578 przedsiębiorców, z czego 61% stanowili mikroprzedsiębiorcy.
Brak czasu i doświadczenia
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to główni adresaci programów wspierania przedsiębiorczości. Charakteryzują się niewielkimi zasobami kadrowymi (odzwierciedla to struktura badanych biorących udział w raporcie, gdzie aż 61% badanych firm nie liczy więcej, niż 5 zatrudnionych osób). Takie warunki generują konkretne problemy, m.in. trudność z delegowaniem zadań. Brak możliwości czasowych i osobowych skutecznie ogranicza chęć do sięgania po różnego rodzaju dotacje i granty.
Symptomatyczne jest, że niekorzystną ocenę dostępności i łatwości pozyskiwania różnego rodzaju funduszy, wystawili głównie przedsiębiorcy,, którzy nigdy dotąd nie korzystali z tego sposobu finansowania inwestycji.
Nowi liderzy w finansowaniu inwestycji MSP
Bolączki małych i średnich firm coraz wyraźniej dostrzegają banki i urzędy biorące udział w dystrybucji środków unijnych. Zarówno magistraty, jak instytucje finansowe modyfikują systemy wsparcia przedsiębiorstw, tak, by nie tylko kierować do nich strumień pieniężny, ale również skrócić procedury oraz w znaczący sposób ułatwić korzystanie z pomocy.
Jak donosi PAP, jeden z polskich banków uzyskał mandat do InnovFin SME Guarantee. To ogromne wyróżnienie, zważywszy, że do mandatu aplikowało ponad 30 podmiotów z 17 państw europejskich. W wyniku międzynarodowego konkursu, pierwszym Narodowym Pośrednikiem Finansowym w programach unijnych na lata 2014 – 2020 został Idea Bank.
Przedsiębiorcy zyskują realną pomoc w pozyskiwaniu środków
Co to oznacza dla przedsiębiorców? Finansowanie inwestycji z wciąż trwającego programu Horyzont 2000 będzie niezwykle proste. Idea Bank zapowiedział już zmniejszenie wymogów w zakresie zabezpieczeń własnych przedsiębiorcy, obniżenie ceny kredytu oraz brak rygorów nakładanych w ramach pomocy publicznej. Można też liczyć na pomoc w załatwianiu formalności. To udogodnienie powoduje, że nawet kilkuosobowe firmy podołają unijnym procedurom.
Ten bank od lat swoją ofertę kieruje głównie do ludzi biznesu. Na szczególne preferencje mogą tu liczyć przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy. Długie wsłuchiwanie się w ich głosy pomogło wdrożyć rozwiązania niespotykane w innych instytucjach finansowych.
Kredyt firmowy jest wyposażony w produkty dodatkowe stanowiące dużą wartość dla biznesu, m.in. gwarancje de minis pozwalające zaciągnąć zobowiązania nawet młodym firmom, obsługę spraw firmowych w Idea Cloud, mobilne wpłatomaty, czy Idea Hub (biura coworkingowe). Kredyty można uzyskać przez internet, w kilka minut, bez potrzeby składania wizyty w banku, czy kompletowania dokumentów urzędowych. To bardzo duży postęp w sferze usług bankowych.
Post Nowe sposoby finansowania inwestycji pojawił się poraz pierwszy w eLipinki.pl - Niezależny Internetowy Serwis Lipinek.